Jakie są niebezpieczeństwa związane z przyjmowaniem Yerba Mate?

Yerba Mate lub matado, zwana także kawą lub chaparral, to stara południowoamerykańska herbata ziołowa. Powstaje poprzez moczenie suchych liści yerba mate w gorącej, wzbogaconej minerałami wodzie przez kilka godzin. Mówi się, że powstały napój jest bardzo mocny, a zawartość kofeiny jest nawet o 40 procent wyższa niż w herbacie, co czyni go również silnym produktem zdrowotnym. Chociaż kofeina jest składnikiem yerba mate, nie jest jedyną; istnieje wiele innych składników, które są używane. Należą do nich: kora yerba mate, która ma podobny, ale bardziej aromatyczny aromat; cukier, który nadaje mu lekki, delikatny smak; wanilina, która nadaje mu lekki, ziemisty zapach; oraz różnorodne zioła, które nadają herbacie charakterystyczny zapach. Chociaż niektóre z tych składników są tutaj wymienione, prawdopodobnie istnieją inne, a ten artykuł wymienia tylko te najczęstsze.

Yerba mate
Yerba Mate jest pijana na czarno (na południu jest spożywana częściej niż w pozostałej części kraju), choć można ją również znaleźć w lżejszych, tropikalnych napojach. Jest popularnym składnikiem sals, soków, owoców w czekoladzie, kawy, herbat i słodyczy. Oprócz picia jako napój, yerba mate od wieków jest również stosowana jako środek na skórę: łagodzi oparzenia słoneczne, ukąszenia owadów i podobne podrażnienia. Zawiera również pewne minerały i witaminy, takie jak witamina C, która jest bardzo skuteczna w leczeniu oparzeń słonecznych. Dziś jest szeroko stosowany w różnych produktach spożywczych i kosmetycznych.

Yerba Mate jest zbierana głównie w Amazonii w południowej Brazylii, chociaż można ją również znaleźć w innych częściach świata, w tym w Peru, Boliwii, Urugwaju i Argentynie. Zbiera się ją na wzniesieniach pomiędzy wysokimi wzniesieniami a suchym, słonecznym klimatem – rośliny muszą być utrzymywane w stanie suchym, aby zapobiec wysychaniu i ewentualnemu gniciu. Liście są łuskane przed zbiorem i nie wolno ich zdrapywać ani żuć, ponieważ mają gorzki smak. Po zebraniu liście pozostawia się do wyschnięcia i utlenienia, które przybierają żółtawy kolor.

Aby zrobić herbatę, liście gotuje się przez kilka minut w wodzie, a następnie odcedza, a następnie suszy. Następnie jest sprzedawany w płynie, proszku lub tabletkach, a czasem mieszany z miodem. Chociaż proces robienia yerba mate jest bardzo prosty, ważne jest, aby mieć odpowiedni sprzęt: czajnik (lub sitko), kulkę do herbaty, drewnianą łyżkę i miarkę. Zwykle jest sprzedawany w najczystszej postaci, ale niektórzy producenci dodają trochę cukru lub mleka lub tworzą zmodyfikowaną formułę, która jest dostępna w sklepach.

Chociaż roślina ma niskie właściwości obniżające ciśnienie krwi, istnieją pewne potencjalne skutki uboczne przy stosowaniu jej jako suplementu diety. Niektórzy ludzie zgłaszali zawroty głowy, nudności i rozstrój żołądka po zażyciu. Ze względu na zawartość kofeiny może również podnosić tętno; osoby przechodzące leczenie podwyższonego tętna powinny zachować ostrożność. Ponadto, chociaż uważa się ją za substancję naturalną, istnieją pewne kontrowersje dotyczące tego, czy zawiera ona szkodliwe chemikalia. Jedno badanie przeprowadzone na zwierzętach w laboratorium wykazało, że niektóre składniki rośliny mogą powodować nieprawidłowości w mózgu, a inne wykryło ślady ołowiu w liściach herbaty.

Podobnie jak w przypadku większości naturalnych suplementów, istnieje zbyt wiele pytań dotyczących yerba mate bez odpowiedzi, by je policzyć. Na razie wydaje się, że jest to bezpieczny, delikatny sposób na poprawę zdrowia, zwiększenie energii i zapewnienie źródła pożywienia w szczyptę. Jeśli zdecydujesz się spróbować, zacznij trochę, pozwól swojemu ciału przyzwyczaić się do tego i monitoruj swoje wyniki. Jeśli nic więcej, możesz być mile zaskoczony wynikami.

Author: admin