Co to jest Bitcoin?

Jeśli nie znasz Bitcoina, prawdopodobnie nigdy o nim nie słyszałeś. Zasadniczo jest to zdecentralizowany system płatności elektronicznych kontrolowany przez rozproszoną księgę. Podobnie jak złoto jest uważane za magazyn wartości i może być używane do kupowania towarów i usług. Zamiast fizycznej waluty, bitcoin jest przechowywany w cyfrowych portfelach. Dzięki temu nie podlega takim samym ograniczeniom jak tradycyjne waluty. Zobaczmy, jak to działa i o co w tym wszystkim chodzi.

Bitcoin to zdecentralizowany system płatności elektronicznych
Zdecentralizowany charakter łańcucha bloków Bitcoina pozwala mu działać niezależnie od jakiegokolwiek organu zarządzającego lub organu centralnego. Zamiast tego blockchain składa się z połączonych rekordów, które są utrzymywane przez serwery komputerowe zwane „górnikami”. Górnicy są zobowiązani do weryfikacji każdej transakcji, a następnie organizowania jej w bloki. Każdy górnik prowadzi cyfrową księgę poprzednich transakcji. W miarę dodawania nowych bloków do łańcucha bloków są one publicznie dostępne dla każdego, kto ma komputer i połączenie z Internetem. opinie o zonda 2022

Jest kontrolowany przez rozproszoną księgę
Blockchain jest kręgosłupem kryptowaluty i stosuje się do niego te same zasady. Dzięki rozproszonej księdze informacje mogą być przechowywane na różnych komputerach w różnych lokalizacjach bez centralnego organu. Przechowywane informacje są zaszyfrowane i zabezpieczone za pomocą kryptografii, a dostęp do nich zapewniają podpisy i klucze kryptograficzne. Ostatecznie dane te stają się niezmienną bazą danych kontrolowaną przez reguły sieci. W związku z tym rozproszona księga może zwiększyć przejrzystość i obniżyć koszty operacyjne.

Jest uważany za magazyn wartości jak złoto
Podczas gdy większość ludzi nie wie dokładnie, czym jest magazyn wartości, Bitcoin jest jedną z najczęściej używanych form przechowywania. W rzeczywistości większość gospodarek polega na metalach szlachetnych w celu ułatwienia handlu. Nawet we wczesnych latach współczesnego świata wiele rządów wspierało waluty papierowe złotem, aby konsumenci mogli wymieniać pieniądze rządowe na złoto. Podczas gdy większość rządów nie przestrzega już standardu złota, wiele osób nadal postrzega bitcoin jako magazyn wartości.

Jest przechowywany w portfelach cyfrowych
Portfele to aplikacje służące do śledzenia Twoich bitcoinów. Istnieje kilka rodzajów portfeli i różnią się one bezpieczeństwem, wygodą i sposobem przechowywania. Ogólnie rzecz biorąc, portfele cyfrowe nie przechowują pełnych łańcuchów bloków, ale zamiast tego wysyłają zapytania do sieci, aby uzyskać saldo i status transakcji. Zazwyczaj pobierają również opłatę za wysyłanie lub odbieranie transakcji, więc użytkownicy powinni wiedzieć o tym fakcie przed użyciem swoich portfeli.

Nie ma władzy centralnej
Jak sama nazwa wskazuje, Bitcoin nie ma władzy centralnej. Istnieje jako sieć komputerów uruchamiających kod, który rejestruje całą historię transakcji bitcoin w łańcuchu blokowym. Każdy komputer w sieci ma dokładnie taką samą listę bloków, czyli rekordów transakcji. Każda nowa transakcja jest przechowywana w nowym bloku w łańcuchu, a komputery, które uzupełniają te bloki, muszą wykonywać złożone obliczenia. Z tego powodu sieć Bitcoin nie ma centralnego organu i można ufać, że jest wolna od manipulacji.

Można go wymienić na gotówkę
Możesz zamienić swój Bitcoin na gotówkę za pomocą zewnętrznego brokera wymiany. Ci brokerzy oferują ustaloną stawkę i sprawiają, że proces jest prosty i bezpieczny. Jeśli jednak chcesz być anonimowy i oszczędzić czas, możesz spróbować szczęścia w wymianie peer-to-peer. Takie transakcje są szybsze i łatwiejsze niż transakcje z osobami trzecimi, ale mogą być bardziej ryzykowne. W niektórych przypadkach być może będziesz musiał najpierw wpłacić pieniądze, aby upewnić się, że możesz korzystać z ich usług.

Author: admin